GitHub'un Yayınladığı En Popüler 10 Programlama Dili

GitHub'un Yayınladığı En Popüler 10 Programlama Dili

01 Şubat 2019   Kategori : Yazılım

Açık kaynak kodlu, sürüm kontrol ve depolama sistemi olan GitHub'un her yıl yazılım geliştiriciler için yayınlamış olduğu en popüler programlama dilleri listesinin 2019 yılı Octoverse raporunu yayınladı.

Microsoft 2018 yılında $7.5 milyon dolara GitHub'u satın almıştı.

Günümüze kadar kullanılmış binlerce programlama dili mevcut. Ancak mevcut olarak kullanılan bazı popüler programlama dilleri var ve geliştiriciler bunları devamlı kullanıyor. Programlama dillerinin bu kadar fazla olmasının bir çok sebebi olsa da, bazı programlama dilleri hep tercih sebebi oluyor. Peki hangi programlama dilleri, kullanıcılar arasında en sık kullanılıyor? Hangi platformlar hangi programlama dillerini kullanıyor?

 

İşte GitHub'a göre en gözde programlama dilleri listesi:


10. RUBY

ruby programlama dili

Ruby, nesneye yönelik, açık kaynak kodlu dinamik bir programlama dilidir. Ruby ile Python'un yazımı benzerliklere sahiptir. Japonya'da sade, kullanımı ve öğrenimi kolay bir hedef ile tasarlanmaya ve geliştirilimeye başlanmıştır.


9. C

c programlama dili

AT&T Bell laboratuvarlarında, Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından başlanıp, tarihi 1970'lere dayanan çok eski ama ününü asla kaybetmeden bugünlere kadar gelmiş, eski ama hala çok yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir.


8. SHELL

shell bash betik dil

Shell, işletim sisteminin çalışması için komutlar veren bir bilgisayar programı (betik) dilidir. Özellikle sistem yöneticileri tarafından çok popüler görülmektedir.


7. TypeScript

typescript dili

TypeScript, açık kaynak kodlu (open source), özgür bir programlama dilidir. TypeScript ile Javascript çok bağlantılıdır. TypeScript içerisinde yazılan kodlar, içerisindeki derleyici sayesinde Javascript olarak çevrilir. Microsoft tarafından geliştirilmektedir ve desteklenmektedir.


6. C#

csharp programlama dili

C# (C Sharp), Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Nesne yönelimli bir programlama dilidir. C ve C++ etkileşimi ile türemiştir ve .NET Framework platformu için hazırlanmıştır. Özellikle Türkiye'de kurumsal firmalar tarafından en çok tercih edilen dillerdendir.


5. C++

c++ programlama dili

C++, Bjarne Stroustrup tarafından 1979 yılından itibaren geliştirilmeye başlanmıştır ve çok kapsamlı bir programlama dilidir. C++'yı C dilinden ayıran en büyük fark, nesne yönelimli bir programlama dili olmasıdır.


4. PHP

php web eğitim ders dil

PHP, sunucu taraflı çalışan, en geniş kullanım alanı dinamik web siteleri geliştirmek olan, HTML diline gömülebilen bir programlama dilidir. Facebook, Wikipedia, Yahoo gibi çok büyük web siteleri, PHP dili ile geliştirilmiştir.

Eğer siz de web siteleri geliştirmek, PHP'yi en kısa sürede öğrenmek isterseniz Udemy adlı online eğitim platformu üzerinden kursa katılarak sıfırdan-ileri seviyeye PHP bilgisine sahip olabilirsiniz.

Kursa Kayıt Ol: UDEMY PHP KURSU


3. Python

python programlama dili dersleri

Python, günümüzün en popüler dilleri arasında yer almakta. Öğrenilmesi oldukça kolay bir dil olduğu için bazı okullarda kodlama giriş dersi olarak verilmektedir. Öğrenilmesi basit bir dil olmasının yanı sıra, çok büyük alanlarda big data-veri madenciliği, uzay ve matematik gibi alanlarda sıkça kullanılmaktadır.


2. Java

javas logo dil programming

Java, Sun Microsystems tarafından geliştirilmeye başlanmış, açık kaynak kodlu, nesne yönelimli, yüksek performanslı ve çok işlevli; yüksek seviye bir dildir. Kullanım alanı mobil'den web'e kadar geniştir.


1. Javascript

javascript logo programlama dil

Javascript, listenin 1. sırasında yer alıyor. Neredeyse tüm web sitelerinin arkasında Javascript yer almaktadır. Kullanım alanı çok yaygındır; çok işlevsel bir dildir. Web uygulamalarının olmazsa olmaz parçası olarak yer almaktadır.

 


Önceki Yazı : Ücretsiz VPN Servisleri 2021

Sonraki Yazı : Sanal Pos Nedir?