Google AdWords Nedir?

Google AdWords Nedir?

19 Mart 2017   Kategori : Nedir?

Google AdWords, Google'nin sunmuş olduğu, anahtar kelimeye göre bütçe bazlı hizmet sunan bir reklam hizmetidir.

Günümüzde birçok arama motoru bulunmaktadır. Ancak en yaygın kullanılan arama motoru açık ara farkla Google'dir.Google'de günlük yaklaşık olarak 5 milyon, yılda yaklaşık olarak 2 trilyon arama yapılıyor. Günümüzde internet üzerinde yaklaşık olarak 1 milyar kayıtlı site bulunmaktadır. Bu kadar kalabalık bir dünyanın içerisinde, sizin sitenizin aralarda kaybolması ve önlere parlayarak çıkmaması yüksek ihtimaller arasındadır. Arama motorları kullanım yüzdesi :

%89.27 Google

%3.66 Bing

%3.39 Yahoo

%0.88 Baidu

%0.55 Ask Jeeves

%2.25 Other

 

Google AdWords Nasıl Çalışır?

Google AdWords nasıl çalışır sorusuna, "Parayı veren düdüğü çalar." dersek çokta yanlış söylemiş olmayız. Google gelirinin büyük kısmını reklamlardan kazanıyor. Örneğin, Google üzerinden yaptığınız arama sonuçlarını gösterirken en üstte ve en altta yer alan ücretli reklamlar, YouTube üzerinden video izlerken karşımıza aniden çıkan o sinir bozucu reklamlar diyebiliriz.

AdWords arama reklamları

 

AdWords'e Ne Kadar Bütçe Ayırmalıyım?

AdWords için ayırmanız gereken bütçe belirleyeceğiniz anahtar kelimelere, yayınlayacağınız reklamın süresine ve hedefe göre değişebilmektedir. Reklam verirken dilerseniz belli bir bütçe belirleyerek bu hizmete kayıt olursunuz, dilerseniz Google sizin için tıklama başına maliyet (TBM) belirler. Sitenizin rekabeti yüksek ise, kesenin ağzını biraz daha fazla açmanız gerekebilir. Örneğin: "Google'ye 'ayakkabı' kelimesi aratılınca ben çıkmak istiyorum." diyorsanız, ayakkabı kelimesi yüksek rekabetli bir kelime olduğundan dolayı diğer reklam verenlerin önüne geçmek biraz daha maliyetli olacaktır. Ancak ayakkabı kelimesi yerine, daha yerel bir anahtar kelime belirleyerek, örneğin: izmir alsancak ayakkabıcılar sorgusu ile, kitleyi daha aşağı çekerek hem maliyetten tasarruf edebilecek, hemde hedef kitlenize daha da ulaşabileceksiniz.

 

Kısaca:

AdWords hizmeti tecrübeli bir ekipten yardım alınarak yapılırsa en doğru maliyet ile, en doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. AdWords hizmeti bilinçsizce yapılırsa hedeflerinize ulaşamadan cebinizden çıkan paradan olabilirsiniz.


Önceki Yazı : COM.TR Alan Adı Nasıl Alınır?

Sonraki Yazı : En Çok Kazandıran Programlama Dilleri