Backlink ve SEO Önemi

Backlink ve SEO Önemi

04 Şubat 2017   Kategori : Nedir?

Backlink Nedir? Backlink'in Faydaları Nelerdir? Backlink'in SEO açısından önemi nedir?

Backlink: Backlink, bir siteden başka bir siteye link vermesi demektir. Backlinkler yazı veya görsel link olabilirler. Kısacası tıkladığınız zaman sizi başka sitelere yönlendiren linklere backlink diyebiliriz. Örneğin : izmir web tasarım

 

Backlink SEO Önemi

Google için backlink olmazsa olmaz bir faktördür. Bu sizin sitenizin kalitesini önemli derecede arttırır. Ancak backlinkler yararlı olabileceği gibi, zararlı da olabilirler. Örneğin, Google tarafından sevilen popüler bir haber-eğitim sitesinden alacağınız backlink ile, Google tarafından banlanmış bir siteden alacağınız backlinkin değeri aynı olmayacaktır. Backlink alırken daima sitenizle ilgili, Google tarafından güvenli görünen ban yememiş olan siteleri tercih edin ve kesinlikle bu çalışmaları birkaç gün içerisde değilde belli zaman aralıklarında yapmaya çalışın.

 

Backlink Çeşitleri

1- DoFollow - NoFollow Backlink: DoFollow, ben bu siteye güveniyorum-referansım dediğniz backlinktir. NoFollow ise, sitenize yorum yapıldığında kendi linkini yazmış birisi varsa, bunu otomatik olarak DoFollow link yerine NoFollow link olarak göstermeniz daha yararlı olacaktır.

2- Yorum Backlink: Örnek olarak, haber sitelerinin yorum kısmı gösterilebilir. Buraya sitenizin linkini bırakmanız backlink sayılacaktır. Abartmadan yapılması daha faydalıdır.

3- Forum Tanıtımları: Forum siteleri, bilgi alışverişi açısından çok önemli sitelerdir. Örneğin "Backlink Nedir?" diye bir forum yazısında açıklama yapıp, yazının sonunda kaynak olarak site linkinizi paylaşmanız sitenize ziyaretçi çekmenize yarayacaktır.

4- Sosyal Paylaşım Siteleri: Facebook, Twitter gibi sitelerin açıklama kısımlarında web sitenizin linkini yazmanız önemli bir backlink çeşididir.

5- Makale Backlink: En değerli backlink çeşitlerinden birisidir. Makale yazısının içerisinde linkleme yapılarak kazanılan backlink çeşididir.

6- Hacklink:  Sitelere güvenlik açığı ile ulaşarak, sitenin arka planlarına çalışma yapılacak linki bırakarak yapılan banlanma ihtimali yüksek bir backlink çeşididir.

 


Önceki Yazı : Sitenizin Değerini Arttırmak

Sonraki Yazı : SEO Nedir?