Elon Musk'ın çılgın projesi: Neuralink

Elon Musk'ın çılgın projesi: Neuralink

29 Ağustos 2020   Kategori : Haber

Neuralink nedir, Tesla ve SpaceX ile tanınan Elon Musk yine adından çokça söz ettirecek bir girişimle daha gündeme geldi.

Elon Musk "Neuralink" adını verdiği çip ile insan beyni ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak.

Tesla ve SpaceX'in CEO'su olarak tanıdığımız girişimci Elon Musk, daha önce aya araç gönderme gibi çalışmalarıyla adından çokça söz ettirmişti. Her zaman çılgın projeler ile haber olan Elon Musk, bu sefer bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir girişimle daha gündeme geliyor...  Elon Musk'ın merakla beklenen yeni buluşunu internet ortamından canlı olarak tanıttı.

Milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybına depresyona ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini söyledi. İcadın yakın vadeli hedefi, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkları tedavi etmek. Engelli kişiler, bilgisayara bağlanan herhangi bir akıllı protezi, düşünceleriyle kontrol edebilecek. İnsanlarda kullanılması planlanan mevcut tasarım, kulağın arkasına yerleştirilen, insan saçının dörtte biri genişliğinde 4 elektrot iplikten ve onlara bağlı bir çipten oluşuyor. Bu çipin nörları ve sinir uçlarını uyarması hedefleniyor.

neuralink nedir, elon musk spacex tesla

Bir akıllı saatten beklenebilecek tüm özelliklere sahip

Tanıtımında, söz konusu çipin 'bir akıllı saatten beklenebilecek tüm özelliklere sahip olduğunu' söyleyen Musk, cihazın, "Sıcaklık, basınç gibi bir çok veriyi ölçebileceğini açıkladı. İnsan beyninin dijital ortama aktarılması fikri aslında yeni değil; uzun bir zamandır da bilim insanları bu konuda çeşitli deneyler yaptılar. Ancak Neuralink, bu işin geldiği son nokta olma özelliğine sahip; zira Musk bu kavramı ticari forma getiren bir şirketin başında bulunuyor.

Neuralink, pek çok açıdan insanlık için önemli bir buluş olacak. İşitme cihazına benzeyen bir tasarıma sahip olan ürün, 23 mm çapında ve 8 mm kalınlığında bulunuyor. Takıldığında 24 saat boyunca bataryası bitmiyor. Takılan her bir cihazın üzerinde 1024 adet elektrot bulunuyor.

 

Yabancı dil öğrenmeye artık gerek yok

Musk geçtiğimiz aylarda söz konusu teknoloji sayesinde beş yıl gibi kısa bir süre içinde insanların yabancı dil öğrenmeye ihtiyacı olmayacağını iddia etmişti

 

 


Önceki Yazı : COVID-19 ve E-Ticaret Pazarı

Sonraki Yazı : Nasıl Web Sitesi Açılır?