Dünya'nın En Güvensiz Şifreleri

Dünya'nın En Güvensiz Şifreleri

25 Şubat 2019   Kategori : Güvenlik

SplashData adlı güvenlik firması, 2018 yılına ait en güvensiz şifrelerin listesini açıkladı! En güvensiz, kolay bulunabilir ve basit şifrelerin listesini hazırlarken daha önce çalınan hesap şifrelerinin bilgilerinden yararlanıldı.

Sosyal medya, kredi kartı, telefon kilidi, Wi-Fİ şifreleri gibi yerlerde kullanmış olduğunuz şifreler gerçekten güvenilir mi? Güçlü sandığınız şifreler belki de çok kolay bir şekilde bulunabilir ve istemediğiniz durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Şifreler hayatımızın her yerindeler. Kimi zaman konuşurken bile farkında olmadan şifreli konuşuyoruz; ancak bu makalede bahsedeceğimiz konu bu değil elbette. Bu makalede yer alan bilgiler sayesinde şifrelerinizin çalınma ihtimalini en alt düzeye indirgemek istiyoruz. İşte SplashData firmasının bizlere yayınlamış olduğu listedeki en çok kullanılan ve en güvensiz şifreler,

 1. 123456
 2. password
 3. 123456789
 4. 12345678
 5. 12345
 6. 111111
 7. 1234567
 8. sunshine
 9. qwerty
 10. iloveyou
 11. princess
 12. admin
 13. welcome
 14. 666666
 15. abc123
 16. football
 17. 123123
 18. monkey
 19. 654321
 20. !@#$%^&*
 21. charlie
 22. aa123456
 23. donald
 24. password1
 25. qwerty123

en kötü şifreler karikatür

Bu Şifreler Nasıl Kolayca Tespit Edilebiliyor?

Yukarıda 25 adet sıkça kullanılan, basit ve güvensiz şifrelerin listesini paylaştık. Ancak her zaman böyle 123456, password, abcdef gibi şifreler mi tespit edilebiliyor? Hayır! Kimi zaman daha komplike ve zor şifreler de kolayca bulunabiliyor. Peki bu nasıl oluyor?

Şifreleri tespit etmek için genellikle bazı bot programlar kullanılıyor. Bu programların içerisinde milyonlarca, hatta milyarlarca farklı durum (yani şifre) bulunuyor. Bu programlar ile otomatik olarak bir tarama işlemi başlatılıyor ve eğer -örneğin instagram, twitter gibi hesaplarınız için- kullanıcı adınız ile birlikte deneme işlemlerine başlanıyor ve bu program arkada çalışarak içerdiği tüm şifreleri sırayla deniyor; ta ki sizin şifrenizi bulana kadar. Eğer program içerisinde daha önceden sizin şifreniz tanımlanmış ise bu şekilde tespit edebiliyorlar. Bu yüzden şifre oluştururken tahmin edilmesi çok zor şifreler bulmaya çalışın.

 

Güvenli Şifre Nasıl Olmalıdır?

Güvensiz şifrelerden bahsettiysek, güvenli olanlarından da bahsetmemiz gerekeceğini düşündük. Güvenli bir şifre sahibi olmak için kesinlikle ve kesinlikle şifrenizde bulunmasını düşündüğümüz özellikleri hemen aşağıda listeyelim:

 • Şifrenizi 8 karakterden daha uzun seçmeye özen gösterin.
 • Şifrenizin içerisinde büyük-küçük karakterler kesinlikle bulunsun.
 • Sembol ve rakamlar bulunması şifrenizin güç oranını büyük ölçüde arttırır.
 • Bilinen isimler, karakterler (film-dizi,oyun vb.) kullanmak yerine bilinmeyen, hatta anlamsız kelimeler üretmeye çalışın.
 • Eğer mümkünse farklı hesaplarınız için farklı şifreler oluşturun. (Bunları bir cloud hesabında, kağıtta vs. unutmamak için not edebilirsiniz)

 

Kaynak: https://www.teamsid.com/100-worst-passwords/

 

 

 

güçlü şifre nedir, güçlü şifre nasıl olur güçlü şifre oluşturucu site ve programlar, güçlü şifre örnekleri. güvenli şifre kulları dikkat edilmesi gerekenler wifi şifre kırmak önerileri şifremi unuttum zor şifreler zor şifre örnekleri wifi şifre örnek kurulum


Önceki Yazı : SAR Değeri Nedir?

Sonraki Yazı : Wikipedia'ya Alternatif Siteler