k12 Uzantısı Nedir? k12 Gerekli Belgeler

k12 Uzantısı Nedir? k12 Gerekli Belgeler

22 Kasım 2019   Kategori : Nedir?

Okullarda kullanılan k12 domaini nedir, neden alan adlarında k12 uzantısı kullanılır ve bunun anlamı nedir... Hiç merak ettiniz mi?

Domain (Alan adı): en kısa şekilde, sitelerin isimleri olarak ifade edilebiliz. Her sitenin belirli IP adresleri bulunmaktadır ancak bunların her birini ezberlemek çok zor olacağı için bu IP adreslerini (kimlik numaranız gibi düşünebilirsiniz) belli kurallar doğrultusunda isim haline getirip yönlendirme durumunda "domainler" kullanılır. Bu domainlere örnek olarak Facebook.com, Turkiye.gov.tr gibi düşünülebilir. Bu alan adlarının sonunda yer alan .com, .net, .org gibi uzantıların her birinin belli anlamlar ifade ettiğini söyleyebiliriz. Bu konumuzda ilköğretim, lise dengi okullarda kullanılan "k12.tr" uzantısını inceleyeceğiz...

K-12 Nedir?

K-12 terimi; okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları için Türkiye, ABD, Kanada, Hindistan, Güney Kore, Mısır gibi ülkerde kullanılan bir terimdir.  Üniversite öncesi eğitim veren kurumların web sitelerinde kullanması için belirtilmiş bir standarttır. Kindergarten ve 12th grade terimlerinden türetilmiştir. Kindergarten; 4-6 yaş aralığında anaokuluna başlayan çocukları ifade eder. 12th grade ise lise bitimine kadar olan süreyi kapsar. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'e bağlı devlet ve özel okullarda k12.tr uzantısı kullanılır.

 

k12.tr Uzantılı Domain Nasıl Alınır? Gerekli Bilgi ve Belgeler Nelerdir?

Devlet Kurumları İçin: k12.tr uzantılı bir alan adına sahip olabilmeniz için, alan adı talebinde bulunan kurum "devlet okulu ise", ilköğretim ve lise dengi okulların müdürlük makamınca verilmiş, antetli kağıt üzerinde makamca imza ve kaşelenmiş bir şekilde yazılı izin belgesinin ya da "Alan Adı Tahsis Formu"nun yetkili kişi tarafından imza ve kaşeli olarak ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne göndermesi gerekmektedir.

Özel Kurum İçin: Yetkilinin imzası ve kurumun kaşesi ile birlikte MEB tarafından verilmiş olan Kurum Açma İzin Belgesi ile iligli belediyeye başvurularak temin edilen "İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı", "Alan Adı Tahsis Formu" alan adı alınacak olan domain firmasına iletilmesi gerekmektedir.

Okul Öncesi Eğitim Kurumu İçin: MEB'den veya Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'ndan alınmış "Açılış İzin Belgeleri" ve "Alan Adı Tahsis Formu", yetkininin imzası ve kurum kaşesi ile  birlikte firmaya iletilmelidir.

*Alan Adı Tahsis Formu'na, domain hizmetini alacağınız firmadan ulaşabilirsiniz.


Önceki Yazı : RSS Nedir?

Sonraki Yazı : Web Sitesi Mi? Mobil Uygulama Mı?