Hazır Altyapı Mı, Özel Kodlama Mı?

Hazır Altyapı Mı, Özel Kodlama Mı?

20 Aralık 2019   Kategori : Yazılım

Günümüzde Wordpress, Wix, Weebly, GoDaddy gibi hazır web sitesi sunan bir çok firma bulunmakta. Peki hazır internet sitesi mi tercih edilmeli, yoksa sıfırdan özel yazılımlar mı tercih edilmeli?

Gerek blog siteleri için, gerek e-ticaret alışveriş siteleri için, gerekse kurumsal siteler için bir çok hazır altyapı hizmeti sunan aracı platformlar bulunmakta. Bunun yanında tasarım kısmından, yazılım kısmına kadar sıfırdan "özel kodlama" internet sitesi de açtırılabiliyor. Peki bir web sitesi sahibi olmak için hazır altyapılara mı başvurulmalıdır, yoksa sıfırdan özel kodlamaya mı? Bunun cevabı tamamen sizde bulunmaktadır. Bir web sitesi açtırmak isteyen kişi öncelikle şu sorulara cevap vererek ihtiyaç analizinde bulunmalıdır:

  1. Nasıl bir web sitesi istiyorum? Siteden beklentilerim neler?
  2. Web sitemde ne gibi özellikler bulunmalı?
  3. Bütçe durumum nedir? Siteye ve/veya tanıtım reklamlarına ne kadar para ayırabilirim?
  4. Süreç için ne kadar zaman belirledim? Aciliyet durumum nedir?

Buna benzer sorular artabilir ancak temel olarak bu sorulara cevap vermeniz beklenmektedir. Verdiğiniz sorular doğrultusunda hazır mı yoksa özel kodlama web sitesine mi sahip ihtiyacınız var bunu bulabiliriz.

Durum 1: Sade, çok karışık olmayan bir siteye ihtiyacınız var, bütçeniz çok ufak ve süreç konusunda aceleniz var ise hazır altyapılara başvurabilirsiniz. Çünkü hazır altyapılar daha önceden tasarım ve kodlama kısmı tamamlanmış, üzerinde sadece ufak oynamalar (Logo, site adı, site adresi vb..) yapılarak yayına alınabilecek paketlerdir.

Durum 2: Daha profesyonel bir hizmet almak istiyorsanız, bütçe konusunda sıkıntılarınız yoksa özel yazılım tercih etmeniz size maksimum fayda sağlayacaktır. Çünkü hazırlanacak olan site baştan sona sizin ihtiyaçlarınız ve istekleriniz doğrultusunda "sadece size özel olarak" hazırlanacaktır.

 

Hazır Sitelerin Avantajları ve Dezavantajları:

Hızlı teslim edilebilir.

Daha uygun maliyetle sahip olunabilir.

x Özel isteklerinize yanıt vermeyebilir.

x Güvenlik zaafiyetleri barındırma ihtimali yüksek.

x Sitede yavaşlama problemleri çıkma ihtimali yüksek.

 

Özel Yazılımların Avantaj ve Dezavantajları:

Sizin istek ve ihtiyaçlarınıza yönelik planlama yapılarak hazırlanır.

Tamamen özelleştirilebilir ve geliştirilebilir. (Ömürlüktür.)

x Projenin büyüklüğüne göre süreç uzun olabilir.

x Maliyeti hazır altyapıya göre yüksek olabilir.

 

SONUÇ:

Her iki durumunda avantaj ve dezavantajları bulunmakta. Eğer daha profesyonel bir bakış açısı ile daha kaliteli ve sadece size özel sonuçlar elde etmek isterseniz "özel yazılım web sitesi" tercihinde bulunmanız doğru olacaktır. Böylece ömür boyu gözünüz kapalı kullanabileceğiniz bir sistem elde etmiş olursunuz. Ancak daha ufak çaplı projeler ve düşük maliyet durumu mevcut ise hazır altyapılara da başvurulabilir.


Önceki Yazı : Web Sitesi Mi? Mobil Uygulama Mı?

Sonraki Yazı : Coronavirüs Hakkında Tüm Detaylar