Coronavirüs Hakkında Tüm Detaylar

Coronavirüs Hakkında Tüm Detaylar

16 Mart 2020   Kategori : Haber

Corona Virüsüne (Covid-19) karşı Dünya tedirgin durumda. Doğru bilinen bir çok yanlış var; peki koronavirüsünden korunmak için neler yapılmalı? Hastalıklardan nasıl korunuruz, riskleri en aza indirmenin yolları neler?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüse karşı alınması gereken önlemler hakkında bazı açıklamalar yayınladı. Resmi açıklamaları dikkate alarak virüse yakalanma riskini azaltabilir, daha sağlıklı bir yaşam için mücadele verebilirsiniz. İşte detaylar:

Koronavirüsün Belirtileri

 • Ateş
 • İshal
 • Kuru öksürük
 • Halsizlik
 • Boğaz ağrısı
 • Nefes almada güçlük

Bu belirtiler çoğu hastalarda görülen belirtilerdir ancak her hasta için geçerli olmayabilir, veya birden görünmeyebilir. Hastaların %80'i herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşebiliyor.

 

Koronavirüs Nasıl Yayılır?

Corona virüsler genellikle ciddi olmayan ancak ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına sahip olan virüslerdir. Dolayısı ile koronavirüs taşıyan kişiler tarafından yayılmaktadır. Ağız ve burun kaynaklı yayılmaktadır; kişilerin solunumu ve öksürüğü ile bulaşabilir.

 

Koronavirüsten Nasıl Korunursunuz?

 1. Yakın temastan kaçının, özellikle 1 metreden yakın durmamaya özen gösterin.
 2. Mümkün olduğunca evden dışarı çıkmayın, topluluklardan uzak durmaya ve kapalı alanlarda bulunmamaya özen gösterin.
 3. Ellerinizi sık sık sabun ile en az 20 saniye bol su ile yıkayın; bu sayede sadece günümüz tehlikesi olan koronavirüs haricinde diğer bir çok hastalığın da önüne geçebilirsiniz.
 4. Öksürük ve hapşırıklarınızı ellerinizi kapatarak değil, kolunuzu kapatarak yapın.
 5. Ellerinizi yüzünüz ile temas ettirmekten kaçının.
 6. Öksürük-hapşırık gibi hastalığınız varsa maske takınız, eğer böyle bir durum yoksa maske takmanız gerekmemektedir.

 

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu?

Koronavirüse karşı şu an herhangi bir aşı veya ilaç geliştirilmedi. Bununla birlikte, antibiyotiklerin de koronavirüse karşı bir etkisi bulunmadığı için kullanılması işe yaramamaktadır. Bağışıklık sisteminizin güçlü olması çok önemlidir (her hastalıkta olduğu gibi). Bundan dolayı:

 

1- İyi uyku, 2- Dengeli ve düzenli beslenme, 3- Hijyen diye 3 altın maddeyi sizlere sunabiliriz.

 

Evcil Hayvanlar da Koronavirüsten Etkilenir Mi?

Şu an için kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanların hiçbirinde corona virüs (covid-19) etkisi ile karşılaşılmamıştır. Dolayısı ile en azından şu an için net bir şekilde "hayır" cevabını verebiliriz.

 

Hangi Yaşlar Risk Grubundadır?

Bu tarz virüsler için özellikle bir yaş grubu belirtmek doğru olmaz çünkü sağlıksız ve dirençsiz bir genç bedene de aynı tehlikede etkiler bırakabilir. Ancak Çin tarafından sunulan bazı istatistik ve ölüm oranları göze alınarak: 70 yaş ve üzeri olmakla birlikte, kronik hastalığı bulunan kişilerin özellikle etkilendiği açıklanmıştır.

 

Corona Virüs Testi Nasıl Yapılır?

Koronavirüs teşhisi için PCR (Polimerize Zincir Reaksiyonu) adlı bir test kullanılmaktadır. Bu testin kesin tanısı için ise sadece virüste bulunan genetik materyaller çoğaltılara ortaya konulur.

 

corona virüs korunma yolları

 

Corona virüsünden korunmak için halk arasında "tuzlu su, sirkeli su ile gargara yapın" gibi açıklamalar gündemde olsa da, bunun net bir kanıtı bulunmamaktadır. Şu an için yapılması gerekenler, günlük hayatımıza da her zaman için uygulamamız gereken rutin temizliktir. Ek olarak, bir süre kendimizi karantinaya kapatmak en güzel çözümlerdendir; ne kadar çok kişi ile yakın temasta bulunursak, hastalık kapma ve yayma riskimiz de aynı oranda artabilmektedir.

Ek olarak, yine bol su içerek virüsün solunum sistemine bulaşmasını engelleme gibi bir çözümü yoktur. Ancak yine bir çok hastalığın önüne geçmek ve sağlıklı yaşamak için günde minimum 2 litre su içmek her zaman için olmazsa olmazlardandır.

Paniğe kapılmadan, dikkatli olarak bu süreci en az hasarla atlatabiliriz. Coronavirus (Covid-19) hakkında sayısal istatistiklere ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO: World Health Organization)'un cevaplamış olduğu ve paylaştığı tüm detaylı bilgilere ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:

1- WHO: https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

2- Korona Dünya istatistikleri: https://www.worldometers.info/coronavirus/


Önceki Yazı : Hazır Altyapı Mı, Özel Kodlama Mı?

Sonraki Yazı : COVID-19 ve E-Ticaret Pazarı