Bitcoin'e Vergi Mi Geliyor?

Bitcoin'e Vergi Mi Geliyor?

01 Mart 2021   Kategori : Haber

Bitcoin'e vergi geliyor mu? Kripto para alışverişlerinde bakanlıktan duyuru yapıldı. Kripto paralara vergilendirme yapılacak mı detaylarda...

Kripto para Bitcoin vergisi olacak mı? Kripto para nedir? Bitcoin ve diğer kripto paralara ilgi giderek artıyor. Bir çok önemli yatırımcının yaptığı duyurular ve tweetler sonrası artık kripto paralara daha çok güveniliyor. Son günlerde kendisine birçok yatırımcı çeken kripto para piyasalarıyla ilgili harekete geçildi. Hazine Bakanlığı'ndan kripto para açıklaması geldi. Bu açıklamanın ardından kripto para vergisi olacak mı sorusuna yanıt aranıyor. Açıklamada; Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığında Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili diğer kurumlarla ilgili işbirliği olduğuna değinildi.

 

Bitcoin, Pazar günü 8 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi. 60 bin dolara yakın seviyesiyle rekor üstüne rekor kıran Bitcoin, cuma günü kapanıştan bu yana yüzde 3,7 düştü.

 

Türkiye 1 milyonu aşkın kripto para kullanıcısıyla dünyada dördüncü, Avrupa'da ilk sırada 12 ayda Bitcoin'in fiyatı yüzde 500'den fazla değer kazandı Ekonomi yönetimi kripto paralara vergi planlıyor.

 

Bakanlıktan, kripto paralardaki gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları Bakanlığın da paylaştığı belirtilerek, "Konuya ilişkin gelişmeler ve ülkemizdeki durum, Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede Bakan Yardımcımız başkanlığında, Merkez Bankası, BDDK, SPK ve diğer kurumlarla iş birliği halinde çalışmalar yürütülmektedir." ifadelerine yer verildi.

 

KRİPTO PARA VERGİSİ OLACAK MI?

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca dünya genelinde yaygınlaşan ve büyük bir alana ulaşan kripto paralara ilişkin, "Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz." denildi.

Dünyada en çok kripto para kullanan ülkelerden biri olan Türkiye'de günlük işlem hacminin 1 milyar doları aştığı belirtiliyor. Hükümet, başta Bitcoin olmak üzere kripto para alım-satımına vergi getirmeye hazırlanıyor.

 

Bitcoin ve genel olarak kripto paralar hakkında kanunlar henüz tam olarak oturmuş değil. Hemen her ülke bu konuda farklı kararlar veriyor. Örnek vermek gerekirse Rusya ve Çin gibi ülkeler, kripto paraları sanal varlık olarak değerlendiriyor.

Daha önce Maliye, Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkez Bankası, kripto paraların nasıl sınıflandırılacağı üzerinde değerlendirmeler yapmıştı. Kripto paraların nasıl konumlandırılacağı konusu tartışma konusu olmaya devam ettiği için hangi yasalara göre değerlendirileceği de kesinleştirilemiyor.

 

Tıklayın hemen: Bitcoin Hesap Oluştur

 

İŞTE O DUYURU!

bitcoin vergi bakanlık açıklaması


Önceki Yazı : Bitcoin 100 Bin Dolar Olacak Mı?

Sonraki Yazı : SEO Hizmeti Fiyatları