PayPal'a Alternatif Siteler

PayPal'a Alternatif Siteler

14 Nisan 2018   Kategori : Genel

PayPal Türkiye'de yasaklandı mı? PayPal neden yasaklandı? PayPal Türkiye erişim yeniden açılacak mı? PayPal alternatif siteler, PayPal benzeri siteler, PayPal dışında ödeme sistemi önerileri, PayPal güvenilir mi?

PayPal Nedir?

PayPal, internet üzerinden online ve güvenilir ödeme sistemidir. Kredi kartı kullanarak veya kullanmayarak, güvenli bir şekilde internetten ödeme yapmaya veya istenilen hesaplara sadece e-posta bilgisi ile para göndermeye yarar. Aralık 1998'de kuruldu. Mart 2000'de bu günlerin popüler ismi olan Tesla Motors, SpaceX gibi büyük girişimlerin sahibi olan Elon Musk tarafından online banka çözümleri geliştiren X.com ile birleşti. Şirket 2002 yılında eBay tarafından satın alınması ile birlikte dünya çabında ün kazandı ve gelişti. Böylece e-ticaret sistemlerinin vazgeçilmez bir parçası olmayı başardı.

Ancak geçtiğimiz yıllarda online ödeme sistemi olan ve bir çoğumuza kolaylık sağlayan PayPal'ı BDDK'nın yaptığı açıklamalar ve "PayPal Türkiye'den çekildi" haberleri ile artık PayPal'ı kullanamayacağımızı üzülerek öğrendik.

 

Peki çoğumuzun kullandığı bu internet üzerinden ödeme sistemi olan PayPal yoksa, yerine kullanabileceğimiz başka alternatifler yok mu? Tabii ki var. Vakit kaybetmeden listemize geçelim ve PayPal'a alternatif olan 7 web sitesini inceleyelim.

 

1. Payoneer

payoneer, payoneer nedir

Paypal alternatifi olarak en çok kullanılan ödeme alma sistemi olarak ön plana çıkıyor. Fiverr, Upwork, Envato gibi sistemlerde kullanabiliyorsunuz. Bununla birlikte size Amerika, İngiltere, Çin gibi ülkelerde, ülke sınırları içerisinde banka hesabı açmanıza imkan sağlıyor!

 

2. ininal

ininal, ininal nedir

Ülkemizde faaliyet gösteren online ödeme sistemlerinden biri de ininal. İnternet ve mağaza alışverişlerinde kullanılabilecek güvenli alışveriş kartı ininal’i birçok noktadan temin edebilirsiniz. inial kart Ptt, PttMatik, Migros, Migros Jet, Teknosa, D&R ve Yay-Sat bayilerinde bulunabiliyor ve yükleme yapılabiliyor. 5 TL’ye satın alınan kartın aylık kullanım ücreti ise 1 TL.

 

3. Transferwise

transferwise

Transferwise, global ödeme alma ve yapma konusunda son bir sene içerisinde çok iyi büyüyen bir startup aslında. 29 farklı para biriminde düşük işlem ücretleri ve hızlı bir şekilde ödeme alma, para transferi yapma hizmetlerini yapabiliyorsunuz. Üyelik ücretsiz. Aynı Payoneer gibi yabancı ülke sınırları içerisinde banka hesabı da kullanabiliyorsunuz(Borderless) ancak bunun için bir şirketiniz olmalı veya vergi numarası girmelisiniz.

 

4. Skrill

skrill, skrill nedir

Yurtdışına ödeme yapabileceğiniz ve ödeme alabileceğiniz bir platform. Arayüzü Türkçe'dir. Türkiye'deki banka hesabınızı SWIFT kodu ile ekleyerek ödeme alabilirsiniz.

Skrill, her Skrill hesabınızdan kendi banka hesabınıza para transferi yapışınızda düşük düzeyde yakalşık 5TL’lik bir komisyon alıyor. Burada dikkat etmeniz gereken, Türkiye’deki bankaların Wire Transfer ücreti alıyor olmasıdır. Bu ücret de transfer ettiğiniz meblağ ne olursa olsun yaklaşık 15€ civarında oluyor.

 

5. Moneygram

moneygram

MoneyGram, yurt içine ve yurt dışına para gönderip, para alabileceğiniz ekonomik ve güvenilir kolay para transferi hizmetidir. MoneyGram para transfer hizmetiyle, yurt içinde para gönderebileceğiniz gibi yurt dışında 200 ülkeye 334 bine yakın noktaya para göndermeniz ve para almanız mümkündür. Düşük komisyon ücretleriyle para transferini ekonomik hale getiren MoneyGram ile 10 dakika gibi kısa bir sürede para transferi yapılabiliyor.

 

6. Stripe

stripe

Stripe özellikle Amerika'da çok kullanılıyor. Ödeme alma yolları oldukça fazla. En büyük özelliği ise size sanal POS sunması. TL ile de ödeme alıyor. Stripe üzerinden Amerika'da şirket de kurabiliyorsunuz.

 

7. Neteller

neteller

Mantık olarak Paypal’e çok yakın bir elektronik cüzdan uygulaması. Çok basit bir şekilde elektronik cüzdan uygulamasını sizin banka hesabınız veya kredi kartınızla ödeme yapmak istediğiniz kurum arasındaki bir köprü olarak düşünebilirsiniz. Ülkemizde artık Paypal kullanamadığımız için Neteller en çok kullanılan elektronik cüzdanlardan biri haline geldi. İngiliz global ödeme şirketi Optimal Payments PLC’ye ait olan bir markadır. Kullanıcılar bitcoin de dahil olmak üzere birçok para birimi için para yatırma ve çekme özelliğinden faydalanarak yurtdışı alışverişler için kullanabilir. E-cüzdan alanında dünyanın en büyüğü olan Neteller 10 yıldan uzun süredir bu alanda hizmet vermektedir. Dünyada da belli bir popülariteye ulaşmış vaziyette. Halihazırda 200’ü aşkın ülkede hizmet veriyor. Türkiye’de ise Neteller Türkiye adıyla hizmet vermekte.


Önceki Yazı : YouTube Hacklendi!

Sonraki Yazı : Opera'nın yeni tarayıcısı: Opera Touch