YouTube Hacklendi!

YouTube Hacklendi!

11 Nisan 2018   Kategori : Haber

Siber korsanların hedefi bu kez video paylaşım sitesi olan YouTube oldu.. YouTube, aralarında birçok popüler videonun da bulunduğu içerikler hackerlerin hedefi oldu.

Hackerler videoların öne çıkarılmış görsellerini (thumbnail) değiştirerek sahne oldular. İçerisinde Luis Fonsi ve Daddy Yankee’nin 'Despacito' bulunduğu video klibinin video ön görselini Netflix'in popüler dizisi olan "La Casa De Papel"in silahlı karakterlerinin görseli ile değiştirdiler ve video başlığına "Hacked By Kuroi’SH" olarak yazdılar. Videoların görsellerini değiştiren hacker’lar, ayrıca video açıklamalarını da kendi takma isimleri olan Prosox ve Kuroi’sh olarak değiştirdi. Yapılan saldırıyı kendilerini “Prosox and Kuroi’sh” adını veren bir hacker grubu üstlendi. Saldırganların bıraktığı mesaj ise “Özgür Filistin” mesajı oldu.

YouTube, prosox ve kuroi’sh tarafından hacklendi. Yeniden saldırıya geçen hacker grubu, Adele, Shakira, Noughty Boy ve birçok şarkıcının YouTube üzerinde en çok izlenen videoları hackledi ve bazılarını da sildi. 5 Miyar izlenen Despacito da silinenler arasında yer alıyor.

YouTube kısa süre içerisinde durumu düzelterek videonun orjinal ismini ve öne çıkarılmış görseli ile değiştirdi.

Despacito’nun yanı sıra aralarında Chris Brown, Sharika, DJ Snake, Selena Gomez, Drake, Katy Perry ve Taylor Swift’e ait parçaların da bulunduğu birçok popüler video klip siber korsalar tarafından bozuldu.

Saldırıdan etkilenen müzik videolarının hepsi sanatçıların Vevo hesapları tarafından yüklenirken, siber korsanların sanatçı sayfalarına direkt erişim mi kazandıkları yoksa YouTube sistemine mi sızdıkları henüz bilinmiyor.

 


Önceki Yazı : Sitenizde Bulunması Gereken 5 Önemli Şey

Sonraki Yazı : PayPal'a Alternatif Siteler