Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

16 Ocak 2019   Kategori : Nedir?

Bu yazımızda sizlere hosting hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Hosting kelimesinin Türkçe anlamı "barındırma" demektir.

Peki, ne işe yarar bu hosting? Neyi barındırmaya yarar?

Bir önceki yazımızda "Domain( Alan Adı) Nedir?" konusunda domain hakkında bilgiler vermeye çalışmıştık. O yazımıza göz attıktan sonra, hosting konumuza dönebiliriz çünkü birbiriyle bağlantılıdırlar.

Sitemizin adını(domain) satın aldığımızı varsayalım. Peki bir bu siteye giren insanların karşısında nasıl görseller-yazılar-videolar yayınlayacağız? İşte bu noktada hosting devreye giriyor. Hostingi bir nevi USB bellek gibi düşünebiliriz, içine dosyalar atıyoruz ve bağlı olduğu domain'e girildiği zaman bu dosyalarımız sitemizde yayınlanıyor.

Kısaca: Web sitemizle ilgili olan görselleri, yazıları, videoları barındırmak için kullandığımız hizmete hosting diyoruz.

 

Hosting (Barındırma) Nedir?

Hosting Fiyatları Nedir?

Hosting ile ilgili birden fazla alternatif paket vardır ve bunları sağlayan firmadan firmaya göre özellikler, fiyatlar değişim göstermektedir. Hosting hizmeti satın alırken aşağıdaki özelliklere dikkat ederek seçim yapmanız sizin için iyi olacaktır:

  • Firma Seçimi (Firma güvenilir mi, teknik desteği nasıl?)
  • Disk Alanı (Dosyalarınızın, e-mail hesaplarınız verileri vb. kapasitesi)
  • Aylık Trafik (Sitenizden kullanılan bütün verilerin limiti, her ay sıfırlanır)
  • E-mail Hesabı (Çok fazla mail adresine ihtiyaç duyuyorsanız, buna dikkat edin)

Hangi paketi kimler seçmeli ?

Bunu şöyle söyleyebiliriz, örneğin sitenizde yüzlerce müzik-video paylaşımı yapacaksınız ve bu dosyaları dışarıdan (örneğin YouTube) çekmeyecek, kendi hostinginize yükleyeceksiniz. O zaman Disk Alanı ve Aylık Trafiği yüksek olan bir hosting paketi seçmelisiniz. Çünkü ileride Disk Alanı yetersizliğinden sitenize dosya yükleyemecek hale geleceksinizdir. Ancak, firma sitesi açmak istiyorsunuz, sade bir site olacak ve çok fazla güncelleme yapmayacaksınız sitenizde, uygun fiyatlı bir hosting paketi seçimi size yeterli olacaktır.

hosting nedir, hosting fiyatları nelerdir? en iyi hosting firmaları ve ucuz hosting firmaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olun. uygun sunucu paketleri fiyatları kaliteli sunucu hizmetleri ve yazılım işleri için en ideal çözümler.


Önceki Yazı : Domain (Alan Adı) Nedir?

Sonraki Yazı : Neden Bir Web Siteniz Olmalı?