Web Sitelerinin Haberiniz Olmadan Sizden Topladığı 5 Bilgi

Web Sitelerinin Haberiniz Olmadan Sizden Topladığı 5 Bilgi

20 Mayıs 2018   Kategori : Genel

İnternet günümüzün en güçlü iletişim araçlarının başında yer alıyor. Peki internette gezerken girdiğimiz web siteleri sizce gerçekten güvenilir mi? Bilgilerimizin korunduğuna emin miyiz? Masum sandığımız, güvenli sandığımız bir çok site aslında düşündüğümüzün aksine korkunç gerçekler barındırıyor.

Gün içerisinde onlarca, belki yüzlerce web sitesini dolaşıyor; buralarda vaktimizin bir kısmını harcıyoruz. Peki bu koca internet dünyasında tamamen güvende miyiz?

Sosyal medya genci-yaşlısı herkesi içine almış bir dünya halini aldı. Bunun dışında sadece sosyal medya değil, kıyafetten, elektronik cihazlardan tutun, manav alışverişlerimize kadar alışveriş ihtiyaçlarımızın çoğunu eTicaret sitelerinden yapar olduk. Peki, çeşitli sitelere girdiğiniz zaman karşınıza çıkan reklamlara hiç dikkat ettiniz mi? Örneğin Google'de "izmir web tasarım" anahtar kelimeleri ile arama yaptınız. Çıkan reklamlar İzmir'de bulunan web tasarım, internet sitesi, reklam ajansı gibi firmalar çıkarsa şaşırmayın. Ya da kısa süre önce yine bir Google gibi bir arama motorunda "İzmir-Ankara uçak bileti" benzer bir arama yaptıysanız, girdiğiniz sitelerde sizin karşısınıza hemen uygun fiyatlı uçak bileti imkanlarını sunan reklamlar çıkacaktır.

Peki bunlar nasıl oluyor? Tesadüf mü? Tabii ki de hayır. "Yazılımlar, sitelerin arka planında çalışan kodlardır." diye en basit tabir ile ifade edersek bir sorun olmaz. Bu yazılımlar sayesinde internet siteleri sizin bazı bilgilerinize kolayca ulaşabiliyor. Bunları kısa bir liste halinde inceleyelim.

 

1. Konum ve Sistem Bilgisi

İnternet sitesine giriş yaptığınız anda sizin hangi tarayıcıdan, hangi ülkeden, hangi şehirden giriş yaptığınız kolayca öğrenebilir. Bunun için ufak bir kod parçası yeterli olacaktır. Bu bilgisayarınıza zarar verecek bilgiler değildir elbette. Konum ve sistem bilgileri genellikle istatistik amacıyla siteye girenlerin hangi ülke veya şehirden bağlandığını öğrenmek için kullanılmaktadır.

 

2. Kişisel Bilgileriniz

Evet, yanlış duymadınız kişisel bilgileriniz... Adınız, soyadınız, yaşınız, cinsiyetiniz, telefon numaranız, ev-iş adresiniz, inancınız, siyasi görüşünüz... Bu liste uzar gider ancak okurken sanırım bir şeylerin doğru gitmediğini düşünür oldunuz sanırım. Girdiğimiz Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya araçlarından tutun, alışveriş yaptığımız siteler dahil olmak üzere bir çok sitede kişisel bilgilerimizi "kendi elimizle" zaten veriyoruz. Sistemin tek yapması gereken sizin verdiğiniz bu bilgileri basitçe kaydetmek oluyor.

"Ya ne olacak canım bu bilgileri başka ellere vermekte, benim gizleyecek bir şeyim yok." diyebilirsiniz tabii ki. Ancak bu kadar büyük bir "sanal dünya" içerisinde telefon numaralarınızdan, kredi kartı bilgilerinize kadar tüm özel bilgileri kendi elinizle başka ellere teslim etmek büyük ve ciddi bir durum. (Ha bu arada, telefonlarınıza anlamsız bir şekilde gelen ve şikayetçi olduğunuz o reklam mesajları var ya; o da bu gibi sitelere verdiğiniz bilgileriniz sayesinde size geri dönüş yapıyor.)

Bu kişisel bilgilerin reklamdan tutun, seçimlerde siyasetçilerin oy toplamak için yapacağı hedef kitle ve stratejiyi belirleme konusuna kadar uzaması başka bir konuda "Big Data" adı altında ele alabilirim.

 

3. Aile ve Arkadaşlarınız

Facebook içersinde bildiğiniz anneniz, babanız, kardeşiniz gibi bilgileri kendiniz ekleyebiliyorsunuz zaten. Bunun yanında tüm arkadaşlarınız da otomatik olarak sistemin ellerine düşüyor tabii ki. Artık bu  bilgileri nerede kullanacakları onlara kalmış :)

 

4. İletişim Adresleriniz

Sitelere yine "kendi ellerinizle" verdiğiniz ev-iş adresiniz, telefon numalarınız, e-posta adresleriniz gibi tüm bilgiler kayıt altına alınmakta.

 

5. İlgi Alanlarınız ve Beğendikleriniz

Facebook üzerinde beğendiğiniz siyasal bir paylaşım ile, Instagram üzerinde beğendiğiniz bir kedi fotoğrafı ile, Twitter ile yazdığınız bir yazı ile sizin nelere ilgi duyduğunuz, siyasal görüş ve inançlarınız hatta psikolojiniz bile "Yapay Zeka" sayesinde kolayca öğrenilebiliyor.


Önceki Yazı : Uber "Uçan Taksi" için NASA ile Anlaştı

Sonraki Yazı : Bitcoin (BTC) Nedir?