Sitenizi Google'de Üst Sıralara Taşıyın

Sitenizi Google'de Üst Sıralara Taşıyın

04 Eylül 2018   Kategori : Genel

Web sitemi üst sıralara nasıl çıkartırım, internet sitem Google'de nasıl üst sıralara çıkar, sitemin değeri nasıl yükselir, site hit ziyaretçi arttırma isteği olanların sıkça karşılaştığı Sitenizin hitini yükseltmek, ziyaretçi kazanmak ve Google gibi arama motorları tarafından üst sıralarda çıkmak için yapılması gerekenler...

Her web sitesi sahibinin isteyeceği şey şüphesiz ki Google, Yandex gibi arama motorları tarafından ilk sayfalarda çıkabilmektir. Siteniz arama motorları tarafından ne kadar çok sevilirse ilk sıralarda çıkma şansınız o kadar çok yükselecektir; dolayısı ile sitenizin ziyaretçi sayıları da doğru orantıda artacaktır. Peki, "Google'de nasıl üst sıralarda çıkabilirsiniz?" Daha önce sitemizde SEO Nedir? başlıklı bir yazı yazmıştık ve bu yazımızda SEO'nun ne olduğunu anlatıp öneminden bahsetmiştik; yazımızı okuyarak daha iyi bilgi edinebilirsiniz.

Şimdi tekrar konumuza dönelim, sitemizin değeri nasıl artar, sitemiz Google'de nasıl çıkar?

1. REKLAM, REKLAM, REKLAM...
İlk etkili yöntem olarak akla gelecek olan şey elbette reklam'dır. Reklam her zaman işe yarar. Bunlar doğrudan Google'ye yapacağınız reklamlar da olabilir, sosyal medya platformlarına vereceğiniz reklamlar da olabilir, hiti yüksek olan internet sitelerine vereceğiniz link, banner gibi reklamlar da olabilir. Bunun sınırı yoktur elbette, hepsi işe yarar. Hepsi işe yarayacaktır, doğru yapıldığı takdirde...

 

2. ÖZGÜN İÇERİK

Az önce söylediğimiz reklam kısa süreli, etkili bir çözümdü ancak özgün içerik sitenizi uzun vadede ileriye taşıyacak altın değerinde olan bir koşuldur. Günümüzde sıkça duyduğunuz yapay zeka burada Google tarafında devreye giriyor. Örneğin wikipedia'da geçen sene paylaşılmış bir yazıyı birebir kopyalayıp kendi sitenizde paylaşırsanız Google bunu anlayacak ve sizin sitenizde paylaşmış olduğunuz bu kopya yazıya itibar etmeyecektir. Ancak siz kendi cümlelerinizle özgün makaleler yazıp paylaşırsanız Google tarafında bu olumlu karşılanacaktır ve sizi ileriye taşıyacaktır.

 

3. TEKNİK DETAYLAR

"İyi dedin de, nedir bu teknik detaylar?" dediğinizi duyar gibiyim. Hemen aşağıya temel şekliyle bir liste yazacağım ancak bunlar çok detaylı ve her biri ayrı ayrı ele alınması gereken konulardır ve işi bilen kişiler tarafından yapılmalıdır.

  • Tüm cihazlara uyumlu (responsive) tasarımlar.: Yani siteniz bilgisayarda da, telefonda da, tablette de stabil olarak çalışmalı, her cihazın kendi çözünürlüğüne göre otomatik olarak boyutlanacak şekilde tasarıma sahip olmalı.
  • Sitenize uygun olabilecek kategorilere sahip farklı sitelerden link almak (backlink). Bu doğru yapıldığı takdirde sitenizin çok olumlu etkilenebileceği gibi, yanlış yapıldığı takdirde de sitenizi Google tarafından kara listeye girmesine de sebep olabilecek önemli bir konudur.
  • Doğru alan adı (domain) seçimi: işinizi temsil eden, kısa ve etkili bir domain seçimi sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.
  • Sitenizin hızlı açılması ve güvenlik önlemlerinin alınmış olması sitenizi olumlu etkiler.
  • Site içi ve site dışı SEO çalışmaları...

 

Yukarıdaki listede yer alan tüm maddeler sitenizin Google'de 1. sayfaya çıkmasına yardımcı olacak püf noktalarıdır. Bu hizmetler ancak profesyonel kişiler tarafından özenle yapıldığı takdirde en sağlıklı sonuçları alabilirsiniz. Eğer siz de sitenizin Google tarafından yukarılara çıkması için profesyonel bir hizmet almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 


Önceki Yazı : John Doe Kimdir?

Sonraki Yazı : Amazon Artık Türkiye'de