Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin (BTC) Nedir?

29 Mayıs 2018   Kategori : Nedir?

Kripto para bitcoin nedir? Bitcoin nasıl alınır, bitcoin nasıl kullanılır, bitcoin nasıl harcanır, sanal para bitcoin nasıl kazanılır, güvenli mi? Bitcoin hakkında bilinmesi gerekenler bu makalede yer alıyor...

Bitcoinkriptolu (şifreli) para kategorisinde, açık kaynaklı bir kod olarak yayınlanmış bir dijital para birimidir. Bitcoin’i diğer para birimlerinden ayıran en önemli özellik, para otoritelerinin ve hükümetlerinin Bitcoin üzerinde bir hakimiyetlerinin olmayışıdır. Çünkü Bitcoin, hükümetlerin kontrolünde değil, Bitcoin ağının kontrolünde üretilmektedir.

Bitcoin, 2009 yılında, Satoshi Nakamoto rumuzlu bir şahıs tarafından “protokol” olarak yayınlandı. Bu protokole göre; Bitcoinler kişiler arasındaki veri paylaşım ağını (Peer-to-Peer) temel alan, merkezî bir otorite tarafından kontrol edilemeyen, işlem ücreti oldukça düşük, bağımsız bir para birimidir.

Sembolü: ฿, kısaltması BTC olan Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Burada sahibi olmayan, herhangi bir durumda hesap sorulabilecek bir muhatap bulunmayan paralardan bahsediyoruz.

 

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin Mining olarak tabir edilen Bitcoin Madenciliği, dijital ortamdaki şifreleri çözme yoluyla Bitcoin üretme işine verilen isimdir. Bitcoing madenciliği nedir, nasıl yapılır, güvenilir midir gibi konuları ayrı bir konuda ele almak mantıklı olacaktır; bu yüzden şimdilik tanımı ile bilmemiz yeterli.

BTC'yi bir döviz kuru artıp-azaldığını düşündüğümüz zaman, bunları internet üzerinden al-sat yöntemi ile de kazanç sağlayabiliriz.

 

Bitcoin Ne Kadar?

1 Bitcoin, 10/05/2021 11:40 tarihi ile TL bazında 487.000 TL, Amerikan Doları bazında ise $59.390 seviyelerinden işlem görmektedir... 

 

Güvenli Bitcoin Almak İçin 2 Dakikada Hesap Oluşturabilirsiniz.

Hemen Binance hesabı oluşturup Bitcoin, Ethereum gibi kripto paraları almak için tıklayın: Bitcoin Hesap Oluştur


Önceki Yazı : Web Sitelerinin Haberiniz Olmadan Sizden Topladığı 5 Bilgi

Sonraki Yazı : Big Data (Büyük Veri) Nedir?