Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin (BTC) Nedir?

29 Mayıs 2018   Kategori : Nedir?

Kripto para bitcoin nedir? Bitcoin nasıl alınır, bitcoin nasıl kullanılır, bitcoin nasıl harcanır, sanal para bitcoin nasıl kazanılır, güvenli mi? Bitcoin hakkında bilinmesi gerekenler bu makalede yer alıyor...

Bitcoinkriptolu (şifreli) para kategorisinde, açık kaynaklı bir kod olarak yayınlanmış bir dijital para birimidir. Bitcoin’i diğer para birimlerinden ayıran en önemli özellik, para otoritelerinin ve hükümetlerinin Bitcoin üzerinde bir hakimiyetlerinin olmayışıdır. Çünkü Bitcoin, hükümetlerin kontrolünde değil, Bitcoin ağının kontrolünde üretilmektedir.

Bitcoin, 2009 yılında, Satoshi Nakamoto rumuzlu bir şahıs tarafından “protokol” olarak yayınlandı. Bu protokole göre; Bitcoinler kişiler arasındaki veri paylaşım ağını (Peer-to-Peer) temel alan, merkezî bir otorite tarafından kontrol edilemeyen, işlem ücreti oldukça düşük, bağımsız bir para birimidir.

Sembolü: ฿, kısaltması BTC olan Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Burada sahibi olmayan, herhangi bir durumda hesap sorulabilecek bir muhatap bulunmayan paralardan bahsediyoruz.

 

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin Mining olarak tabir edilen Bitcoin Madenciliği, dijital ortamdaki şifreleri çözme yoluyla Bitcoin üretme işine verilen isimdir. Bitcoing madenciliği nedir, nasıl yapılır, güvenilir midir gibi konuları ayrı bir konuda ele almak mantıklı olacaktır; bu yüzden şimdilik tanımı ile bilmemiz yeterli.

BTC'yi bir döviz kuru artıp-azaldığını düşündüğümüz zaman, bunları internet üzerinden al-sat yöntemi ile de kazanç sağlayabiliriz.

 

Bitcoin Ne Kadar?

1 Bitcoin, 19/04/2019 13:54 tarihi ile TL bazında 5253.30 TL, Amerikan Doları bazında ise $5282,60 seviyelerinden işlem görmektedir.

 • Add to Phrasebook
   
  • No word lists for Turkish -> Turkish...
    
  • Create a new word list...
 • Copy
 
 
 
 
 
 
 
görüyor
 
görüyor
 
 
SAVE
CONTINUE
view saved words →
Don't translate on double-click
 
Don't show floating button
 
 
No Internet Connection
 
 • Add to Phrasebook
   
  • No word lists for Turkish -> Turkish...
    
  • Create a new word list...
 • Copy


Önceki Yazı : Web Sitelerinin Haberiniz Olmadan Sizden Topladığı 5 Bilgi

Sonraki Yazı : Big Data (Büyük Veri) Nedir?