Sosyal Medya'nın Önemi

Sosyal Medya'nın Önemi

11 Ekim 2019   Kategori : Sosyal Medya

Sosyal medya platformları günümüzün gerek reklam, gerek haber, gerekse bilgi kaynağı olarak kullanılan en güçlü araçları. Bu platformların gücünden yararlanarak işletmenizi üst sıralara kolayca taşıyabilirsiniz.

Sosyal medya dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ve TikTok gelmektedir. Bu platformlara her gün yüz milyonlarca insan giriyor ve etkileşimde bulunuyor. Bu uygulamaları kullanmanın onlarca yolu ve amacı var. Kimisi bu platformları bilgi kazanmak için, kimisi para kazanmak için, kimisi ise sadece vakit öldürmek için giriyor. Haberleri takip eden birisi iseniz "YouTube fenomeni", "Instagram fenomeni" gibi kelimeleri illa ki duymuşsunuzdur. Bu sitelerdeki fenomen olarak adlandırdığımız büyük takipçi kitlesine sahip kullanıcılar gerçekten iyi paralar kazanıyorlar. Çünkü ne kadar çok takipçiniz varsa, reklam vermek isteyen kişi/işletmeler de sizi o kadar çok tercih ediyor. Eskiden gazetelere, radyolara reklamlar verilirdi ancak çağımızda büyük bir hızla her şey internete doğru kayıyor.

 

Peki siz internetin neresindesiniz? İnterneti hangi amaçla ve nasıl kullanıyorsunuz?

İnternetin gücünden tam fayda sağlayabilmek için belli bir birikime ve bakış açısına sahip olmak burada önem taşıyor. Çünkü sosyal medya reklamları için harcayacağınız her kuruş sizin için çok önemli olacaktır ve maliyet/kazanım diğer bir deyişle cebinizden çıkan ile cebinize girecek olanın maksimum faydasını sağlayabilmek için en iyi yolu seçmeniz ve doğru bir strateji planlamanız gerekecektir. Bu noktada sosyal medya reklamcılığı hizmeti sunan ajanslar, çeşitli web tasarım firmaları size destek olabilecektir.

"Reklam için hangi platformu ya da platformları tercih edeceksiniz? Nasıl reklamlar vermeyi düşünüyorsunuz? Bütçenizi belirlediniz mi? Vereceğiniz reklamların gösterim süresi ne kadar olacak? Rakip firmalarınızı belirlediniz, rekabet analizi yaptınız mı?" gibi sorular çoğaltılabilir. Bu sorulara net cevaplar bulup, daha sonrasında reklam yayınlama işine başlamanız sizin için en sağlıklısı olacaktır. Unutmayın, doğru reklam ile işletmenizi hayal edemeyeceğiniz boyutlara getirebilir ve böylece maksimum kazanç sağlayabilirsiniz.


Önceki Yazı : 35 KOD 3. Yılını Kutluyor!

Sonraki Yazı : RSS Nedir?