Ziyaretçileri Sitenizde Daha Uzun Süre Tutun!

Ziyaretçileri Sitenizde Daha Uzun Süre Tutun!

28 Aralık 2018   Kategori : Genel

Siteme giren ziyaretçiler hemen çıkıyor, siteme girenlerin daha uzun süre vakit geçirmesini istiyorum, blog yazılarım daha çok okunsun ve ziyaretçiler sitemde daha çok gezinsin, daha çok hit alayım, siteme giren insanları nasıl daha uzun süre sitede tutabilirim gibi tüm soru işaretlerine bir kaç çözüm listeledik:

Daha öncesinde "Başarılı Bir Blog Yazısı İçin Altın Öneriler" adında bir yazı paylaşmıştık, onu okumanızı tavsiye ederim.

Şimdi yazımıza devam edelim... Sitenizde ziyaretçilerin daha uzun süre durmasını istiyorsunuz, girenler hemen çıkmasın sitede daha çok gezinti sağlasın istiyorsunuz; ama nasıl olacağını bilmiyorsunuz öyle değil mi? Buna en güzel cevabı "kendinizde arayın" diyerek verebilirim. Nasıl yani? Şöyle ki: siz de farklı sitelere girip haberler okuyorsunuz, blog yazıları okuyorsunuz, makaleler inceliyorsunuz ve onlarca belki yüzlerce siteye giriyorsunuz. Hangi sitelerde daha uzun süre durduğunuza, hangi sitelere girdiğiniz gibi çıktığınıza dikkat edin ve daha sonrasında bunun altındaki nedeni görmeye çalışın. Sizi o internet sitesinde tutan şey neydi? Neden diğer çoğu site gibi hemen çıkmadınız ve uzun süre sitede kaldınız? Bunların altındaki nedeni görmeye çalışırsanız, siz de kendi sitelerinize aynı çözümleri uygulayabilirsiniz.

Biz sizler için genelgeçer bir kaç püf noktasını derledik; ancak bunlara farklı şeyler eklemek tabii ki sizin elinizde!

 

1. Kullanıcı Dostu Tasarım!

Buna tasarım dünyasında kısaca "UI/UX" diyorlar. Uzun hali ise User Interface Design (UI) ve User Experience Design (UX). Güzel ama İngilizce değil mi? Kendi dilimize çevirelim hemen UI = User Interface Design = Kullanıcı Arayüzü Tasarımı ve UX = User Experience Design = Kullanıcı Deneyimi Tasarımı diyebiliriz. Bunlar için ayrı bir yazı yazmak daha doğru olur ancak biz kısaca "Kullanıcı Dostu Tasarım" olarak 3 kelime ile anlatmaya çalıştık. Bir kişi sitenizi ne kadar kolay kullanabiliyorsa, o kadar artı puan demektir.

 

2. Özgünlük Olmazsa Olmaz!

Bu özgünlük kelimesini başta SEO olmak üzere neredeyse her konuda kullanıyorum; çünkü bir sitede olmazsa olmaz şey özgünlüktür. Sizi diğer sitelerden ayıracak temel unsur özgün olmanızdır! Özgün olmazsanız diğer sitelerden bir farkınız kalmaz. Dolayısı ile ne Google, Yandex gibi arama motorları tarafından, ne de ziyaretçileriniz tarafından ekstra bir değeriniz olmayacaktır. Dolayısı ile, her zaman kendi cümlelerinizi kurmaya özen gösterin.

 

3. Grafik Kullanımı

Sitenizde kullandığınız grafikler (tablo, video ve çeşitli diğer görseller) beyin tarafından ilgi çekici faktörlerdir. Örneğin çok uzun bir yazı ile karşılaştınız, içerisinde tek bir fotoğraf bile kullanılmamış; baştan aşağıya kadar sadece metin ile dolu bir makale. Gözünüzde bunu canlandırırsanız zaten hayal etmesi bile sıkıcı bir hal alıyor. Yazıları grafikler ile zenginleştirmek okuyucuyu psikolojik olarak olumlu etkileyecek ve sitede tutacak önemli bir etkendir. Bunu yemek yapmaya benzetebilirsiniz. Çok sade bir pilav ya da çok sade bir makarna yemek ne kadar lezzetli olabilir ki? Ama onun yanına yakışacak şeyler katarsanız menünüz daha da zenginleşmiş olacaktır. Yazılarınızı zenginleştirin.

 

4. Önemli yerleri VURGULAYIN!

Bununla ilgili sanırım uzun bir yazı yazmama gerek yok, başlıkta yaptığımın aynısını düşünün :) Okuyucuyu harekete geçirecek, dikkatini çekecek şeylerden birisi de dümdüz bir yazının arasında farklı görünecek kalın, altı çizili, renkli gibi yazım özelliklerinden faydalanın. 

 


Önceki Yazı : Adil Kullanım Kotası (AKK) Nedir?

Sonraki Yazı : Ülkelere Göre İnternet Hızları